Starejša soseda me je vprašala. Če se lahko pozanimam in ji povem, kakšna je preiskava za gastroskopijo, ker ji je zdravnik rekel, da ji bo potrebna gastroskopija, da bodo lahko nadaljevali zdravljenje, ker ima zelo velike težave z želodcem.

Povedala sem ji, da ji bodo s tanko cevko, ki ima na koncu kamero, pregledali vso pot od žrela do dvanajstnika. Kadar osebe potožijo , da ne morejo požirati, da jih pesti zgaga, bolečine v trebuhu ali nepojasnjene slabosti in bruhanja je po navadi najboljša preiskava gastroskopija, da pridejo do vzroka bolezni. Po navadi to preiskavo opravlja zdravnik gastrolog, ki pa ima dolgo pot izobraževanja, da pride do usposabljanja, da lahko izvaja gastroskopijo. Za sam potek preiskave je pomembno, da pridemo tešči oziroma , da vsaj do osem ur pred posegom ne jemo ničesar. Tudi nekatera zdravila, ki jih prejemamo že do sedaj, lahko motijo preiskavo, zato opozorimo zdravnika na nje in nam svetuje ali moramo z nekaterimi prekiniti zdravje ali pa morda lahko nadaljujemo kljub vsemu. Pri samem poteku preiskave se zdravnik olajša vnos sonde z lokalno anestezijo, ki je po večini v obliki pršila. Lahko pa se poslužimo še drugih pomirjeval, da nam je gastroskopija bolj prijetna. Zdravnik počasi potiska cevko s kamero skozi žrelo do želodca in spremlja na kameri, če so vidne nekatere spremembe. Če naleti na sumljiv izrastek ali bulico, naredi biopsijo in da potem še to na nadaljnje preiskave.

Kako potega gastroskopija, ali je težka in nevarna

Postopek preiskave je kratek, poteka največ do petnajst minut. Po preiskavi svetujejo še malo počivanja pri njih. V primeru prejete sedacije mora biti vožnja domov v spremstvu, oseba, ki je prejela sedacijo ne sme voziti. Malo je zapletov pri poteku te preiskave. Neprijetno draženje v grlu izzveni še isti dan, že v samo nekaj urah po končani preiskavi. Mogoče se pojavi slabost in v zelo redkih primerih lahko pride do zapletov grla ali želodca zaradi perforacije ali pa da sluznica krvavi zaradi mehanske poškodbe.