Že vrsto let se ukvarjam z jogo, uživam pa tudi rekreacije na prostem. Ko sem imela še veliko več časa sem to počela večkrat ko sedaj. Pred leti pa sem rodila in sem sina postavila na prvo mesto. Čas, ki sem ga posvetila telovadbi se je posledično zmanjšal, ampak le-to nisem povsem opustila. Nekaj mesecev po porodu sem se počasi ponovno začela ukvarjati z jogo, a sem hitro občutila bolečine v trebuhu. Ker nisem vedela kaj bi lahko bilo, sem začela brksati po spletu. Dokaj hitro sem prebrala, da je distaza lahko razlog. Nisem točno vedela kaj pomeni diastaza, zato sem brala naprej.
Ugotovila sem, da gre za razmik med trebušnimi mišicami, ki se zgodi po porodu. Odločila sem se, da se bom o tem dodatno izobrazila. Pogledala sem katere vaje lahko opravljam, da se nebi diastaza še povečala oziroma kako lahko razmik pomanjšam. Pogovarjala sem se tudi z drugimi mamicami in jih vprašala ali je tudi njim diastaza povzročala kakšne nevšečnosti. Povedale so mi, da so začutile bolečine v križu, zato so tudi začele delati vaje za ta del telesa.
Odločila sem se, da tudi sama poskusim in s časom so tudi moje bolečine v križu izginile. Nisem nikoli pomislila, da bi lahko diastaza bila razlog za to. Kasneje sem ugotovila, da se diastaza lahko zgodi tudi iz številnih drugih razlogov, kot naprimer:
- napačna drža
- kronično kašljanje
- dolgotrajno sedenje
- stres
Dobro je vedeti, da je disataza lahko tudi prirojena. Težave z njo imajo tako otroci, moški, športniki idr. S pravilnimi vadbami lahko pripomoremo, da se diastaza še ne poveča. Skrbeti moramo tudi za naše splošno zdravje – redno gibanje na svežem zraku, uravnotežena prehrana, veliko tekočine in dovolj spanca. Ko sem začela upoštevati vse nasvete se je moja distaza zmanjšala, bolečine v hrbtu so prenehale in moje počutje se je nasplošno poboljšalo.